Sosyal medyada büyük tartışma: ‘TikTok kapatılsın!’

Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in 2016 yılında piyasaya çıkarttığı TikTok, son yıllarda popülerliğini bir epey artırdı. Ülkemizde de bilhassa çocuklar ve gençler tarafından faal kullanılan uygulama hakkında geçtiğimiz devirde ebeveynler tasalarını lisana getirmişti. Bunun üzerine Ekim ayından sonra 2. sefer TikTok kapatılsın etiketi ile Twitter’da gündem oldu.

Etkileşim uğruna hudut tanımayan beşerler yüzünden ‘TikTok kapatılsın!’ deniyor!

TikTok, bazen kullanıcılar tarafından başlatılan ve halk tarafından tasvip edilmeyen bazen de kendi uyguladığı siyasetleri gereği sıkça tartışmalara mevzu oluyor. Bu sebeple ikinci sefer TikTok kapatılsın hastagi ile Twitter’da gündem oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında medya inceleme şirketi NewsGuard’ın yaptığı araştırmalara nazaran platform, 13 yaşının altındaki çocukların karşısına aşı aksisi ve Covid19 hakkında aldatıcı bilgiler içeren görüntüleri çıkartıyordu. Benzeri halde pek çok araştırma şirketi, platformun daha fazla izlenme getirdiği gerekçesiyle karşı çıktığını söylediği şeyleri görmezden geldiği belirtiliyor.

Bununla birlikte, uygulama içerisinde toplumu yanlış yönlendirecek yanılgılı bilgiler ve akımlarla uğraş eden grupları olduğunu söyleyen ByteDance‘in de yüksek izlenmeler karşısında gözlerini kapattığı tez ediliyor.

Illinois Üniversitesinden DrKatrine Wallace Insider’a verdiği röportajda, TikTok’un hususla alakalı çalışan gruplarının kasti olarak çok yavaş davrandığını söyledi. Teze nazaran bir görüntü şayet trendler listesine girmiş ve milyonlarca insan tarafından izleniyorsa, kusurlu bilgiler ve makus örnek oluşturacak şeyler barındırıyor olsa bile uygulama uzunca bir müddet müdahale etmiyor.

Öte yandan TikTok, bu tip bahisler üzerinde hassas çalışmalar yürüttüğünü, her gün milyonlarca yanlış bilgi veren ve yasaklı içerik paylaşımı olan görüntüyü kaldırdığını söylüyor. Ama kimi akımların önüne geçemiyor. Örneğin geçtiğimiz yıl içerisinde ABD’de başlayan “öğretmenini tokatla” akımı kısa müddette tüm dünyada 18 yaş altı şahıslar tarafından benimsenmişti.

Ülkemizde ise insanların Twitter gündemine oturttuğu hastagin asıl sebebinin, kimi insanların yalnızca daha fazla izlenebilmek için yaptığı hareketler ve paylaşımlar olduğu kestirim ediliyor. Örneğin aşağıdaki tweette de görebileceğiniz üzere bir kişi kendince latife yaparak, Ramazan ayında kıyıda orucunu açmak için ezanı bekleyen bireyleri kandırıyor. Bu tip bireylerin sayısının giderek arttığı bu sebeple de platformun kapatılması gerektiği savunuluyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.