Instagram’a Gelecek Yeni Özellikler Ortaya Çıktı…

Toplumsal medya platformu Instagram, geçtiğimiz haftalarda birçok yeni özelliğe kavuşmuştu. İletileşme tecrübesini düzgünleştiren, öykü beğenme ve kronolojik sıralama özelliklerini kullanıma sunan platform, bugünse getireceği yeni özelliklerle gündeme geldi.

Instagram hakkında daha evvel paylaştıklarıyla ün yapan Alessandro Paluzzi, bu sefer sızdırdığı yeni bilgilerde Instagram’a üç yeni özellik geleceğini paylaştı. Şimdi test basamağında olan bu özelliklerin profildeki tuşların tekrar tasarımı, öykü beğenmek için iki sefer dokunma ve biyografide birden fazla ilişkiye yer verme formunda olduğu paylaşıldı.

Kıssalar iki defa dokunularak beğenilebilecek:

Paluzzi, öyküleri çift dokunmayla beğenme özelliğini bir görüntüyle gösterdi. Bu bilhassa birlikte artık beğenmek istediğiniz kıssaları parmağınızı ekranın sağ altına götürmeden beğenebileceksiniz. Öte yandan özelliğin ezkaza kıssa beğenme üzere bir dezavantajının olacağı da söylenebilir. Instagram, çift dokunma ile beğenme özelliğini standart gönderilerde de sunuyor ve pek çok kullanıcı bu özellikten şikayetçi, tıpkı özelliğin öykülere de gelecek olması, daha da fazla kullanıcının bundan şikayetçi olmasına neden olacaktır…

Profildeki tuşlar yine düzenleniyor:

Instagram profilimizde karşımıza çıkan ‘Profili düzenle’ üzere tuşlar, yeni ortaya çıkan bilgilere nazaran tekrar düzenlenecek. Telefonunuzun işletim sistemine nazaran de şekillenecek olan tuşlar, kullanıcıya daha fazla seçenek sunacak.

Profile daha fazla irtibat eklenebilecek:

Günümüzde pek çok Instagram kullanıcısının istediği o özellik sonunda geliyor üzere görünüyor. Kullanıcılar, artık Linktree üzere hizmetler yerine direkt Instagram’da birden fazla temasa yer verebilecekler. Tüm bu özelliklerin ne vakit yayımlanacağı ya da yayımlanıp yayımlanmayacağı şimdi bilinmiyor.

Instagram’a gelecek öbür yeni özellikler şu biçimde:

Instagram’ın yeni özelliği işte bu türlü görünecek

Instagram, gönderilerin sırf kronolojik sırayla yerleştirilmesine imkan tanıyordu. Lakin bundan sonra bu durum değişecek üzere görünüyor. Çünkü yeni özellik sayesinde Instagram’a yüklenmiş olan birinci gönderi bile en şimdiki gönderiler ortasına yerleştirilebilecek. Kullanıcılar bu sayede, en sevdikleri paylaşımları en üst sıralarda tutabilecekler. İçerik üreticiler de en çok beğeni alan ya da sponsorluklar kapsamında paylaştıkları gönderiler üzerinde daha fazla hakimiyete sahip olma imkanı yakalamış olacaklar.

Instagram, geliştirmekte olduğu yeni özelliği hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Ayrıyeten bu özellik, şu an için test basamağında da görülmedi. Bu yüzden, bu kıymetli özellik için bir mühlet daha beklememiz gerekiyor olabilir. Sızdırılan ekran manzaraları, şu an için sadece bilgi sahibi olmamızı sağlamış oldu.

24 saat profilde kalan “durum” özelliği de birtakım kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor

Birtakım Instagram kullanıcıları ise bir müddettir “Durumu Ayarla” isimli bir özelliği kullanabiliyorlar. Bu özellik, profilinize bir durum belirlemenizi ve bu durumun 24 saat boyunca profilinizde kalmasını sağlıyor. “Çalışıyor”, “Kutlama yapıyor”, “Mutlu” ya da “Meşgul” üzere otomatik olarak seçilebilen durumları otomatik olarak seçebileceğiniz üzere, “Bir durum yaz…” kısmından kendinize uygun bir durum yazabilir, bu duruma uygun da bir emoji kullanarak eşsiz durumunuzu oluşturabilirsiniz. Durumlar, takipçiler tarafından da öykülerdeki profil fotoğrafının üzerinde ya da profil sayfasında görülebiliyor.

Bildiğiniz üzere şu an Instagram’da bir ana sayfa akışı ve bunun yanında ‘Keşfet’ ‘Reels’ ve ‘Mağaza’ sekmeleri var. Lakin gelen yeniliklerle birlikte kullanmaya alışık olduğumuz ana sayfa akışına iki farklı ‘sekme’ daha ekleniyor. Uygulamanın arayüzünde Reels ve Keşfet üzere sekmelerin bulunduğu alt kısım birebir kalırken, ekranın sol üst köşesinde bizi yeni bir menü karşılıyor.

Bu menüde ise karşımıza standart ana sayfanın yanında ‘Favoriler’ ve ‘Takip Edilenler’ olmak üzere iki yeni sekme çıkıyor. Bu sekmelerin her birinde göreceğimiz şeyler de değişiklik gösteriyor. Ana sayfa artık olduğu üzere Instagram algoritmasına dayalı içerik sunumuna devam ederken öteki iki sekme, bir nevi ‘istediğimizi’ görmemizi sağlıyor.

  • ‘Favoriler’ özelliği, ‘favladığımız’ hesapların gönderilerinden oluşan ve bir bakıma ‘Yakın arkadaşlar’ özelliğinde olduğu üzere bir sistemi içeren bir yenilik. Bu kısımda sadece daima görmek istediğiniz, kendi seçtiğiniz kitlenin içeriklerini göreceksiniz.
  • ‘Takip Edilenler’ kısmında ise uzun vakittir beklenen kronolojik içerik akışı bizi karşılıyor. Bu sekme, tüm tekliflerden arınmış halde sadece takip ettiğiniz tüm hesapların içeriklerini kronolojik bir sırayla sunuyor.

Şu an test kademesinde olan özelliklerin yakın vakitte kullanıcıların karşısına çıkması bekleniyor. Instagam tecrübesini oldukça değiştirecek üzere görünen bu yeni sistemin nasıl karşılanacağı ise merak konusu.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.