Snapchat, yeni filtresiyle dikkat çekti: Büyük yarar sağlayacak!

Toplumsal medya platformu Snapchat, yeni çıkardığı filtre ile dikkatleri üzerine çekti. Filtre, işaret lisanında Latin harflerinin nasıl yapıldığını gösteriyor. Gallaudet Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya nazaran işaret lisanını, 600.000’den daha fazla insan kullanıyor. Bu filtrenin yapılması, işaret lisanını başka kullanıcılara öğreterek insanlara büyük fayda sağlayacak. Haberin ayrıntılarına daima birlikte göz atalım.

Snapchat filtresi sayesinde işaret lisanı geniş kitlelere ulaşacak!

İşaret lisanı filtresi, işitme engelliliği yaşayan Snapchat çalışanları tarafından tasarlandı. Filtre, kullanıcılara isimlerini parmakla yazmayı ve işitime engelliler için kullanılan alfabeyle (ASL alfabe) ilgili oyunları öğretiyor.

Birinci olarak 2021 yılında parmakla filtrede yazı yazılan özellik, günümüze kadar gelişti ve son olarak bu formda ortaya çıktı. ASL alfabe filtresi, işaret lisanı çevirisi için kullanılan SignALL ile ortaklaşa olarak tanıtıldı. Bu filtre sayesinde insanların işaret lisanını öğrenmesi ve işitme engelli bireylerle daha rahat bağlantı kurması bekleniyor.

Şirket, ASL alfabe filtresi için şu açıklamaları yaptı:

“Snapchat kullanıcılarının kendilerini söz etme ve kameramız aracılığıyla temas kurma yollarını genişletmek için daima çalışıyoruz. Yerli imzacılar için, dilsel eşitsizliğin yaygın olduğu bir dünyada, AR’nin bağlantı biçimimizi geliştirmeye yardımcı olabileceğine inanıyoruz.”

ASL alfabe filtresi, güncellenmiş bütün iOS ve Android aygıtlarda şu an kullanılabiliyor.

Siz okuyucularımız bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Snapchat’in yeni kullanıma sunduğu işaret lisanı filtresi, insanların öğrenmesi açısından tesirli olacak mı? Fikirleriniz yorum kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.