Instagram arama geçmişi silmenin en kolay yolu

Vakit içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte birçok farklı toplumsal medya platformu kullanılmaya başlandı. Bu platformların en tanınan olanlarından biri Instagram.

Instagram dünya genelinde neredeyse her kesitten kullanıcıya sahip. Bu platformun hayli yaygın olarak kullanılmaya başlanması, beraberinde birçok güvenlik korkusu problemini da gündeme getirdi.

Kullanıcılar Instagram’da arama geçmişini silme sürecinin nasıl yapacağını sıklıkla araştırıyor. Biz de birden fazla kullanıcı tarafından merak edilen bir mevzuyu “Instagram arama geçmişini silme sürecini” anlatacağız.

Instagram Arama Geçmişi Nedir?

Instagram üzerinde yapılan arama süreçlerinin birden fazla tüm internet tarayıcılarında olduğu üzere kayıt altında tutulur. Birden fazla kullanıcı bu durumdan rahatsız ve yaptıkları arama -sorgulama süreçlerinin kaydının tutulduğu geçmiş klasörünü silmek için birtakım teknikler arıyor. Instagram uygulamasında kullanıcılar, öbür kullanıcılar ile etkileşime girmek için çeşitli aramalar yapar ve bu aramaları da vakit zaman temizlemek ister.

Instagramda yapılan arama geçmişini silmek göründüğü kadar kolay değildir. Bu nedenle arama geçmişini silmeden evvel dikkatli olmalısınız. Arama geçmişini sildiğinizde arama kısmındaki bütün hesaplar silinecektir.

Uygulamanın arama butonunda hesaplar, ses, etiketler yahut yerler aranabilir. Son güncellemeler ile birlikte arama butonu, uygulamanın alt kısmında büyüteç simgesi olarak yer alır. Kullanıcılar bu simgeye tıkladığında sayfanın en üst kısmından etkileşime geçmek istediği kullanıcıları yahut etiketleri arayabilir. Tüm bu aramalar ise Instagram’da arama geçmişi olarak saklanır ve kullanıcılar kimi yahut neyi aradığını çarçabuk görebilir. Kimi kullanıcıları rahatsız eden bu durum için Instagram’ın yaptığı güncellemeler ile arama geçmişini temizlemek mümkündür.

Instagram Arama Geçmişi Silme 2022

 • Instagram arama geçmişini silme süreci, uygulamadan yapılır.
 • Akıllı aygıtlarda yüklü olan uygulamaya giriş yapılır ve son güncellemeye nazaran sayfanın sol alt köşesinde yer alan profil fotoğrafına tıklanır.
 • Bu sayede profil ile ilgili yapılacak düzenlemelere ve profilin ayrıntısına ulaşılır.
 • Profil sayfasında sayfanın sağ üst kısmında üst üste üç çizgi ile gösterilen simgeye tıklanır ve bu sekmeden yapılacak süreçler listelenir.
 • Çark işareti ile gösterilen ayarlar seçeneğine basılır ve güvenlik sayfasına tıklanır.
 • Güvenlik alanında hesap ile ilgili kimlik doğrulama, şifre, data temizleme üzere çeşitli ayrıntılar yer alır.
 • Açılan sayfanın en alt kısmında ise hesap bilgileri ve hesap datalarını görüntüle seçeneği yer alır.
 • Bu alana tıklandığında kullanıcı, sayfanın en alt kısmında yer alan arama geçmişi kısmıyla karşılaşır.
 • Arama geçmişine tıklandığında ise tümünü gör yazısına basmak gerekir ve daha sonra kullanıcı yaptığı aramaları ve arattığı etiketleri görebilir.
 • Arama geçmişini temizle butonuna basarak ise kısa mühlet içerisinde arama geçmişini temizler.

Ayrıyeten arama geçmişini temizlemek için çok daha kolay ve kısa bir usul vardır. Arama geçmişine ulaşmak için çok fazla ayrıntının olması kullanıcıların şikayet ettiği hususlardan biridir ve güncellemeler ile birlikte arama geçmişini temizlemek artık çok daha kolaydır. Kolay yolda Instagram uygulaması açılır ve sayfanın en alt kısmında yer alan büyüteç simgesine tıklanır. Sayfanın en üst kısmında yer alan orta butonuna tıklanır ve arama geçmişine ulaşılır. Instagram kullanıcılara yakındakiler seçeneği altında son vakitlerde aranan kullanıcı, hesap ve etiketleri sıralar. Mavi olarak yazılan tümünü gör seçeneğine tıklayan kullanıcılar, arama geçmişine ulaşır. Tümünü temizle seçeneğine tıklanır ve arama geçmişini temizle uyarısı ile karşılaşılır. Yeniden mavi olarak yazılan tümünü temizle seçeneğine tıklandığında tüm arama geçmişi silinir ve bu süreç geri alınamaz.

Instagram Geçmişini Silerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öte yandan Instagram geçmişini silseniz bile daima olarak baktığınız lakin takip etmediğiniz hesaplar karşınıza teklifler kısmında çıkar. Bu nedenle bu üzere durumların oluşmasını önlemek için uzun bir müddet geçmesi gerekir. Bu süreçte hesaplar ile ilgili rastgele bir arama yapmamalısınız. Aşikâr bir müddet sonra bu hesaplar size teklif olarak da sunulmaz ve Instagram’ın internet hafızası artık bu hesaplar ile ilgilenmediğinizi varsayarak bu hesapları size önermez.

Ayrıyeten önerilen şahısları ya da hesapları gizle tuşuna tıkladığınızda da artık bu hesapları göremezsiniz.

Instagram Arama Geçmişi İçin Harf Geçmişini Silmek Değerlidir

Arama geçmişini silmiş olsanız bile rastgele bir harfe bastığınızda daha evvel arama yaptığınız hesaplar ya da beğendiğiniz Instagram profileri çabucak karşınıza çıkar. Örneğin daha evvelden “b” harfini içeren bir profili arattıysanız ya da bu profilleri ziyaret ettiyseniz arama sekmesine “b” harfi yazdığınızda karşınıza bu profiller çıkacaktır.

Kullanıcıların birçok bu durumdan rahatsız olur ve özel hayatlarının yani bu üzere mevzulardaki özel hayatlarının kapalı kalmasını ister.

Art planda Instagram algoritması bu aramaları kaydettiği için olağan arama geçmişi silme süreci üzere kolay silinmez bu nedenle bu üzere durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bunun en kolay yolu arama yaptığınız hesapları engellemektir.

Hesapları engellediğinizde Instagram algoritması size bu hesapları önermez. Bu sayede hem Instagram geçmişini hemde harf geçmişini temizlemiş olursunuz.

Instagram Arama Geçmişi Bilgisayardan Nasıl Silinir?

Instagram, akıllı telefon yahut tablet üzere elektronik aygıtlara indirilen bir uygulamadır. Instagram’ı bilgisayardan açmak için ise farklı arama motorları kullanılır ve Instagram’a bilgisayardan ulaşılır. Tarayıcı üzerinden açılan Instagram’da arama geçmişini silmek için ise farklı metot kullanılır. Zira tarayıcıdan açılan Instagram’ın ayarlar kısmından arama geçmişi silme süreci yapılamaz. Arama geçmişini tarayıcı üzerinden temizlemek için ise sayfanın en üst kısmında yer alan orta butonuna tıklanır ve arama geçmişine ulaşılır. Tümünü temizle ihtarına tıklayarak çıkan ekranda da tümünü temizle butonuna basılır ve tarayıcı üzerinden de arama geçmişi temizlenir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 • Instagram öykü indirme nasıl yapılır?
 • Instagram Shop Türkiye’ye geliyor
 • Instagram Reels Nedir?
 • Instagram’da takip etmeyenleri bulma
 • Instagram’da son görülme nasıl kapatılır?
 • Instagram hesabı nasıl dondurulur? Nasıl silinir?
 • Instagram, iOS 14 Aygıtlarında “Kamera Açık” İkazına Neden Oldu
 • Instagram zımnî hesapları görme – Instagram herkese kapalı hesap nasıl görülür?

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.