Instagram, IGTV ile Birlikte 2 Önemli Uygulamasını Daha Sonlandırdı!

Görünene nazaran Instagram, yalnızca IGTV uygulamasına veda etmiyor. TechCrunch’ın bildirdiğine nazaran, toplumsal medya danışmanı Matt Navarra ve çeşitli Twitter kullanıcıları (KenSchillinger ve WFBrother dahil), Instagram’ın başka olarak yayınlanan Boomerang ve Hyperlapse uygulamalarının da artık Apple ve Google uygulama mağazalarında olmadığını bildirdi. Boomerang, direkt bir ilişki aracılığıyla Google Play’de Android için hala mevcut gözükse de, artık aramalarda sonuç olarak çıkmıyor.

Ana firma Meta, Engadget’a yaptığı bir açıklamada, Instagram’ın “uğraşlarını ana uygulamaya daha düzgün odaklanmak” için bu uygulamalardan çektiğini doğruladı. Apptopia bilgileri, Instagram’ın 1 Mart’tan sonra Boomerang ve Hyperlapse’i uygulama mağazalarından çektiğini gösteriyor. Apptopia’da görülene nazaran Boomerang, çekilmeden evvel günde ortalama 26.000 indirme ile nispeten popülerdi.

Uygulamaların kaldırılmasının tam olarak şaşırtan olmadığını söyleyebiliriz. 2014’te Hyperlapse ve 2015’te Boomerang’ın lansmanları, Instagram’ın uygulamasını nispeten “lite” tutmaya çalıştığı bir vakitte gelmişti. O periyotta kimi telefonların düşük performansı göz önüne alındığında, sabit hızlandırılmış ve döngülü görüntüler sunuyorlardı. Lakin, 2022’de Instagram ana uygulaması, Snapchat gibisi Öykülerden TikTok stili içeriklere kadar çeşitli özellikler kazanarak rakiplerine karşılık verdiği için için, Boomerang ve Hyperlapse artık yalnızca kamera seçenekleri üzere kalmıştı. Daha süratli akıllı telefonlara geçilmesi ile, tek özellik sunan bağımsız uygulamalara çok daha az muhtaçlık duyuluyor.

Uygulamaların kaldırılması, IGTV’nin kaldırılması manasında da mantıklı gözüküyor. Bu kararı açıklarken Instagram, hem içerik oluşturucular hem de izleyiciler için görüntü tecrübesini geliştirmek istediğini söylemişti. Bu son atılım, daha evvelki stratejinin sırf bir uzantısı olarak görülebilir.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.