Meta tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook’ta cirit atan sahte gazeteciler, Ukraynalılara saldırdı

Facebook’un ana şirketi Meta’nın yeni bir raporuna nazaran, Rus ve Belarus hükümetleriyle ilişkili kümeler, toplumsal medya ağındaki Ukraynalıları gaye almak için çok sayıda karanlık taktik kullanıyor. Son birkaç gün içerisinde, Rus kuvvetleri ülkelerini kuşatma altına alırken, kamuya mal olmuş bireyleri, askeri üyeleri ve ortalama sivilleri amaç alan hücumlarda bir artış görüldüğü belirtiliyor.

Bu planlar, Ukraynalı yetkililerin Facebook sayfalarını hack’lemeye çalışan makus niyetli aktörlerden gazeteci, editör ve haber ajansı kılığında uydurma hesaplardan oluşan bir ağ oluşturmaya kadar uzanıyor. Geçersiz gazetecilerin tamamı, Ukrayna’nın “başarısız bir devlet” olduğu hakkında konuşmalar yaydı. Rapora nazaran bu ağ, Facebook ve Instagram’da Facebook Sayfaları ve Kümeleri çalıştıran yaklaşık 40 geçersiz hesaptan oluşuyordu. Düzmece hesaplar birebir vakitte YouTube ve Twitter üzere başka platformlarda da yan varlıklarını sürdürdüler, böylelikle daha gerçek görünebildiler.

Bu hesaplar bir müddet sonra fark edildi. Lakin Facebook Güvenlik Siyaseti önderi Nathaniel Gleicher‘ın gazetecilerle yaptığı görüşmede bulgular hakkında söylediği üzere, “kararlı düşmanlar” geri gelmeye çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Bu düzmece gazeteciler takımına yönelik devam eden soruşturma sırasında şirket, bu hesaplar ile Nisan 2020’de kaldırılan öteki bir uydurma haber sayfası takımı ortasında temaslar bulduğunu söyledi.

Düzmece günlükler ve düzmece YouTube görüntülerinin yanı sıra Meta, tamamı Rusya’dan işletilen ve Ukraynalı kullanıcıların gönderilerine karşı onları nefret söylemi, zorbalık ve daha ziyadesiyle suçlayan yaklaşık 200 hesaptan oluşan bir ağ daha yakaladığını söylüyor.

Raporda, “Bu aktifliğin ardındaki şahıslar, berbata kullanım bildirme araçlarımız aracılığıyla maksatlarına karşı yüzlerce – kimi durumlarda binlerce – şikayette bulunmak için düzmece, gerçek ve yinelenmiş hesaplara güvendiler. Bu ağın hesaplarının birçok, otomatik sistemlerimiz tarafından algılandı ve devre dışı bırakıldı. Koordineli raporları Şubat ortasında, Ukrayna’nın işgalinden çabucak evvel arttı.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.